Įdomusis eksponatas
28 gruodžio, 2023

Asmenų nusipelniusių istorijai ir kultūrai nevalia pamiršti. Jų atminimas gali būti įamžinamas įvairiai: jiems statomi paminklai, kuriamos memorialinės lentos, jų vardas suteikiamas gatvėms bei aikštėms. Kai kurie įamžinimo būdai mums gali atrodyti neįprasti ar net šokiruojantys. Vienas seniausių naudojamų būdų norint įamžinti žmogaus atminimą – pomirtinės kaukės. Pomirtinės kaukės kuriamos iškart po žmogaus mirties, jose yra užfiksuojami net smulkiausi veido bruožai. Būtent įžymių asmenybių pomirtinių kaukių pagrindu vėliau ir buvo kuriami skulptūriniai portretai bei biustai.

Gruodžio mėnesio „Įdomiojo eksponato“ rubrikoje pristatome lietuviškos mokyklos kūrėjo Stasio Matjošaičio-Esmaičio pomirtinę kaukę, kuri saugojama Lietuvos švietimo muziejuje.

Stasys Matjošaitis-Esmaitis gyveno ir veikė XIX a. pab.–XX a. Lietuvoje. Visą savo gyvenimą S. Matjošaitis-Esmaitis rūpinosi Lietuvos švietimu, kultūra ir mokslu. Neabejotina, kad savo tėvo įkvėpta žinoma mokslininkė Meilė Lukšienė taip pat pasirinko karjerą edukologijos srityje. Akivaizdu, kad šeimos nuopelnas kuriant modernų Lietuvos švietimą neginčytinas, tad nepamirškime ir branginkime šių asmenų atminimą.

Image

Informaciją parengė Lietuvos švietimo muziejaus dir. pavaduotoja - vyr. rinkinių kuratorė Indrė Bočkutė