Pinam vainiką Lietuvai

44

Kauno Kristaus Prisikėlimo Bazilikos konferencijų salėje 2018 m. sausio 21 d. Lietuvos universitetų moterų asociacijos Kauno skyrius pakvietė į Lietuvos jubiliejiniams metams skirtą renginių iš ciklo „Vainikas Lietuvai“ antrąjį susitikimą. Šį kartą renginys buvo skirtas Lietuvos švietimo pradininkams, šviesuoliams, išskirtinėms asmenybėms – XX a. 1-osios pusės Lietuvos inteligentų švietėjų nuopelnams. Lietuvos švietimo istorijos muziejus išleido remiantis straipsniais, publikuotais ne tik respublikinėje spaudoje, bet ir JAV, Vokietijos, Lenkijos, Norvegijos, Anglijos leidiniuose, bei archyvine dokumentika, muziejininkės Jūratės Jagminienės parašytą knygą „Lietuvos inteligentai“. Autorė ne tik tyrinėjo muziejaus fonduose saugomą medžiagą, bet ir rinko prisiminimus, studijavo kultūrinį ir istorinį palikimą. Knyga, išleista Lietuvos švietimo istorijos muziejaus 95-mečiui, – dovana ir Lietuvos šimtmečiui.

Knygos autorė J. Jagminienė

„Kad suprastume, kas esame, turime atsigręžti į praeitį – iš kur atėjome – ir, suprantama, susimąstyti, kur einame, ką paliksime ateities kartoms“, – savo poziciją knygoje išreiškia autorė. Knyga padeda iš naujo pažinti inteligentus, sudėtingomis aplinkybėmis kūrusius lietuvišką mokyklą, gaivinusius, saugojusius ir tvirtinusius mūsų tautinę tapatybę, kalbą, kultūrą. Tai jie be jokio atlygio rašė, dažniausiai savo lėšomis leido vadovėlius, lietuviškai mokė vaikus, švietė suaugusiuosius, steigė ir rėmė lietuviškas organizacijas, rizikuodami patekti caro valdžios nemalonėn, kentė persekiojimus, represijas. Daugelis jų pasiaukojamai kūrė nepriklausomą valstybę, jos švietimo sistemą, kultūrinius pamatus. Darė tai, ką atlikti, jų įsitikinimu, juos įpareigojo mokytojo, švietėjo, inteligento pašaukimas.

Knyga vertinga įvairiu požiūriu – tiek istoriniu, tiek literatūriniu, o ir savaip atskleidžia mūsų gyvenamąjį laikotarpį, lyginant su dvidešimtojo amžiaus asmenybėmis, padeda sąmoningiau atsirinkti tai, kas reikalingiausia Lietuvai.

Jūratės Jagminienės ir muziejaus komandos – kultūros projektų vadovės Rasos Vaikutytės, dizainerės Ramintos Ardzevičienės – kūrybinis darbas – puikiai poligrafiškai išleistas leidinys, gausiai iliustruotas nuotraukomis, dokumentų faksimilėmis, kviečia atversti, skaityti, susimąstyti. Versdami knygos puslapius, susitinkame su Pranu Mašiotu, jo plačia ir garsia gimine, Jonu Jablonskiu, Sofija Kymantaite-Čiurlioniene, Vincu Ruzgu (muziejaus įkūrėju), Marcelinu Šikšniu, Jonu Murka, Juozu Damijonaičiu, Stasiu Matjošaičiu-Esmaičiu, Antanu Vokietaičiu… O kiek žinomų ir kartais net pamirštų žmonių buvo su jau paminėtais asmenimis. Didelė dalis jų gyveno, kūrė Kaune, Žaliakalnyje. Knyga pasakoja apie jų kūrybą, pasiaukojimą, atskleidžia kai kurias biografijos detales. Apie juos, vadovėlių autorius, įtaigiai ištraukas iš knygos skaitė aktorė Kristina Kazakevičiūtė.

Kas sudėta knygose, kas spausdintu žodžiu prabyla į skaitytoją – turi išliekamąją vertę. Tai perpildytoje kelių šimtų vietų konferencijų salėje išgirdo renginio dalyviai iš šio susitikimo vedėjos Dalios Poškienės. Knyga svarbi ir reikalinga mokykloms, mokytojams, reikalinga ir mums, pinantiems Vainiką Lietuvai.

Vainikas – iš darbų, iš dainų, poezijos posmų, muzikos… Tokį žiedą – literatūrinę muzikinę kompoziciją – padovanojo A. Stulginskio daugiafunkcio centro mišrus choras „Gimtinė“ (vadovas R. Vaičekonis), pagal Justino Marcinkevičiaus žodžius ir choro vadovo muziką atlikdami programą „Tik nesumindžiokit širdies“.

Renginio partneriai: Lietuvos švietimo istorijos muziejus, XXVII knygos mėgėjų draugija, Kauno Kristaus prisikėlimo parapija.

Parengė Dalia Poškienė

Nuotraukos Audronės Jurevičiūtės ir Tautvilo Rinkevičiaus

4444999

Renginiai

  • 65769595 2410386315674290 3415291292937093120 n
  • 2019 11 18 Tekstilė
  • Panemunes pilies legendos
  • Augalai Plakatas Kaunas

Informaciniai rėmėjai ir partneriai

lma logo
muziejai.lt
muz lobiai 2012
limis logo
MTKC
kasvykstakaune
ekultura 220logo muzieju kelias 2013 1 dlogo limis centras 500x400Eksponatai kuriuos verta pamatyti FEISBUKe 1NR logounnamed
kauno logo
Swedbank logo logotype emblem 700x151
imagesROTO HIGudragalvis logo page 001savaitgalis logo
 
 

 
NUTRILITE maisto papildai ir vitaminaiSvorio metimas - bodykey by NUTRILITEAMWAY HOME valymo priemonėsMaistas ir gėrimaiAMWAY HOME indu plovimo priemonėsAMWAY HOME skalbimo priemonėsDozatoriai ir aplikatoriaiGLISTER burnos prieziuraBODY SERIES linija ir kitos kuno prieziuros priemonėsVyru odos prieziuros priemonėsSATINIQUE plauku prieziurabeautycycle kosmetikaARTISTRY odos prieziuraARTISTRY dekoratyvinė kosmetikaKvepalaieSpring vandens valymo sistemaVirtuvės reikmenysAutomobiliu prieziura