Praną Mašiotą (1863–1940) – rašytoją ir vertėją, pedagogą ir valdininką (1919–1923 buvusį švietimo viceministru), matematikos, dailaus rašymo ir kitų vadovėlių tarpukario mokyklai autorių atmena ir garsina daugelis kultūros įstaigų. Lietuvos švietimo muziejuje P. Mašioto kūryba ir pedagoginė veikla taip pat prisimenama nuolat. Šiemet, minint P. Mašioto 160-ąsias gimimo metines, iš muziejaus rinkinių pristatome istorinę fotografiją, kurioje užfiksuotas architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis (1893–1993), P. Mašioto 120-ųjų gimimo metinių minėjimo muziejuje proga besidalinantis atsiminimais apie mokytoją ir patarėją „dėdę Praną“, garbųjį Lietuvos šviesuolį, tapusį garsios Landsbergių šeimos draugu.
Prano Mašioto kūryba gal ir mažiau pažįstama šiandienos vaikams, tačiau jo atlikti pirmieji vertimai į lietuvių kalbą tokių pasaulinių bestselerių kaip: D. Defo (D. Defoe) „Robinzono Kruzo gyvenimas ir nuotykiai“ (1936), E. Kestnerio (E. Kästner) „Emilis ir jo žvalgai“ (1931), H. Loftingo „Daktaras Dolitlis ir jo gyvuliai“ (1929), J. Swifto „Guliverio kelionės“ (1935), H. G. Wellso „Pirmieji žmonės mėnulyje“ (1928) yra ypatingos svarbos. XX a. pr. besiformuojančiam skaitytojo lietuvių kalba skoniui P. Mašiotas pasiūlė kokybiškos verstinės pasaulinės literatūros.
Didelio populiarumo susilaukė ir sovietiniais metais leista „Prano Mašioto knygynėlio“ – P. Mašioto autorinių ir verstų į lietuvių kalbą užsienio rašytojų kūrinių serija mažiesiems. Beje, kultinės vokiečių rašytojo W. Bonselso literatūrinės pasakos vaikams „Bitė Maja ir jos nuotykiai“ pirmajam vertimui į lietuvių kalbą, atliktam Prano Mašioto, šiemet sukanka 100 metų!
Architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis Respublikiniame pedagoginiame muziejuje Prano Mašioto 120-ųjų gimimo metinių minėjimo metu. Kaunas, 1983 m.
„Kiškiai“. Penkios pasakos vaikams. Pagal Mamino-Sibiriako ir Levo Tolstojaus kūrybą paruošė Pranas Mašiotas. Iliustracijos Petro Kalpoko. Vilnius, 1919 m.
Pranas Mašiotas. „Sparnuočiai“. Pasakojimai vaikams. Iliustracijos Petro Rimšos. Kaunas-Vilnius, 1922 m.
Prano Mašioto knygynėlis. „Bitė Maja ir jos nuotykiai“. Kaunas, 1978 m.
Informacija parengė Lietuvos švietimo muziejaus muziejininkė Gabija Mackevičiūtė