Ar verta išmaniųjų technologijų eroje imtis klasikinės edukacijos? Šia paroda sakome – taip. Virtualybės ir dirbtinio intelekto amžiuje ši paroda kaip grįžimas į save patį, į „nekaltybės“ laiką – pirmapradę jutiminę pažintį su augalų pasauliu. Komunikacija su vaizdine mokymo priemone – plakatu, gamtinės užduotys ir atsakymų paieškos natūralioje aplinkoje, žinių, atradimų, praktinių elementų sinergija – šios pažintinės edukacinės parodos tikslas. Tai kas auga, kvepia, duria ir t.t. vis dar yra aplink mus ir veikia, yra įvardinta, mes tai žinom, tik kiek primiršom. Gal todėl ir nebesijaučiam atsakingi dėl daugelio grėsmingų mūsų planetai dalykų. Natūralios, visa ko sekos, mūsų pasaulio sampratoj atkūrimas – kelias į ekologiškai mąstančio, atsakingo pirmiausiai sau ir supančiai aplinkai žmogaus ugdymą.
Šis projektas yra paprasčiausias prarastų žinojimo pozicijų atstatymas, kažkur ir kažkada ne tik ugdymo procese praleistų, kaip savaime aiškių dalykų, sugrąžinimas į mūsų galveles. Projekto metu buvo parengta paroda „Augalų portretai”, kurioje eksponuojamos originalios vaizdinės mokymo priemonės – plakatai, sukauptos ilgamečio muziejaus direktoriaus, pedagogo, vadovėlių autoriaus Vinco Ruzgo (1890–1972). Mokymo procese prieš šimtmetį jos buvo pirmas žvilgsnis į botanikos mokslo pasaulį. Šiandien tai kažkas iliustratyvaus, seno… muziejinių vertybių panaudojimas edukacinėms reikmėms. Paroda „Augalų portretai” prisidėjo populiarinant Lietuvos švietimo istorijos muziejaus rinkinius, supažindino plačiąją Lietuvos visuomenę su XIX a. pabaigos – XX a. pradžios plakatais, ne tik kaip mokymo priemonėmis, bet ir kaip meno kūriniais. Parodos lankytojai susipažino ir su plokščiaspaudės grafikos technika – litografija. Prie parodos parengimo prisidėjo dizaineris Erikas Jaunius Kaubrys, kraštovaizdžio architektė Audronė Jurkštienė ir Lietuvos švietimo istorijos muziejaus projekto vykdymo komanda.
Parengus parodą ji pradėjo savo kelionę. Ji buvo eksponuojama Kėdainių krašto muziejuje, Literatūriniame A. Puškino muziejuje, Lietuvos liaudies buities muziejuje, Kačerginės sanatorinėje mokykloje „Žibutė” ir Lietuvos švietimo istorijos muziejuje. 2020 metų sausio mėnesį paroda bus eksponuojama Utenos krašto muziejuje, o vasario mėnesį Čiurlionio memorialiniame muziejuje Druskininkuose. Kurdami kilnojamąją parodą siekėme į kultūrinį gyvenimą įtraukti kuo daugiau Lietuvos regionų gyventojų, ypač jaunimą. Tai edukacinė paroda, teikianti ne tik estetinė pasitenkinimą, bet ir suteikianti žinių, skatinanti domėtis. Specialiai šiai parodai sukurta edukacinė programa taip pat padėjo į kultūrinį gyvenimą įtraukti jaunimą. Lietuvos švietimo istorijos muziejaus dizainerė kartu su apželdinimo architekte Audrone Jurkštiene sukūrė edukacines priemones – gėlių piešinius, kuriuos edukacinės programos dalyviai pagal parodoje eksponuojamus plakatus galėjo spalvinti. Įdėmus plakatų stebėjimas padeda atrasti spalvų ir formų įvairovę, skatina stebėti gamtą. Šiame edukaciniame užsiėmime taip pat pristatome augalų vaizdavimo būdus bei technikas.