Dainų šventei -100
02 vasario, 2022

Minint Dainų šventės 100 metų sukaktį, iš muziejaus rinkinių pristatoma virtuali paroda „Dainų šventei – 100“.

Pirmoji dainų šventė Lietuvoje surengta 1924 metais Parodų aikštėje, Kaune. Pirmąją dainų šventę iškilmingai atidarė tuometinis Lietuvos Respublikos prezidentas Aleksandras Stulginskis, kuris susirinkusius dalyvius pakvietė sugiedoti Tautišką giesmę. Pirmoji dainų šventė davė pradžią iki šiol itin svarbių tradicijų kūrimuisi. Dainų šventė tapo renginiu, kuris kviečia visus pasaulio lietuvius susiburti į dainų, šokių, folkloro, teatro dienas bei ansamblių ar kanklių koncertą. Per šimtmetį Dainų šventės išaugo iš dvi dienas trukusio renginio į savaitę apimančią, minias žmonių pritraukiančią tradiciją, kurioje susipina mūsų tautiškumo šaknys.

Norint, jog įvyktų Dainų šventė, reikia chorvedžių bei vadovų, kurie sustyguoja visą šventės eigą. Vienu pirmųjų 1924 m. Dainų šventės iniciatorių bei rengėjų tapo Juozas Žilevičius. Vargonininko kelią J. Žilevičius pradėjo Žemaitijoje, kur kartu vadovavo chorams bei dalyvavo lietuviškuose vakaruose. Vėliau, dalyvaudamas Lietuvių meno kūrėjų draugijos veikloje, kartu dėstė ir vaidybos bei chorvedžių muzikos mokytojų kursuose. Redagavo žurnalus „Muzikos menas“, „Muzika“. Dėstydamas Klaipėdos muzikos mokykloje, taip pat pastatė Miko Petrausko operečių, o su moksleiviais užrašė itin daug lietuvių liaudies dainų. 1927 m. Klaipėdoje surengė 1-ąją Mažosios Lietuvos dainų šventę ir buvo vienas iš iniciatorių. J. Žilevičiaus kūryba buvo įspūdinga lietuvių liaudies dainų bei giesmių gausa. Nors ankstyvoje J. Žilevičiaus kūryboje vyravo klasicistinė muzikos tematika, vėlesnėje pradėjo naudoti šiuolaikiškesnes muzikos raiškos priemones.

Juozas Naujalis – vienas svarbiausių Lietuvos kompozitorių ir chorinės muzikos pradininkų,  užėmęs ypatingą vietą Dainų šventės istorijoje. J. Naujalis, remiamas grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus, muzikinį išsilavinimą įgijo studijuodamas Varšuvos muzikos institute. Baigęs institutą grįžo į Lietuvą ir apsigyveno mažame provincijos miestelyje – Vabalninke. Vėliau dirbo Rietave bei Kaune. Būdamas Kaune įsteigė privačius vargonininkų kursus, kurie vėliau tapo mokykla. 1899 m. J. Naujalis slapta subūrė chorą „Daina“, kuris vėliau išaugo į „Dainos“ draugiją. Kaune įsteigė pirmąjį lietuvišką knygyną, kuriame platino savo lėšomis išleistus kūrinius. 1919 m. Kaune atidarė privačią muzikos mokyklą, kuri vėliau buvo suvalstybinta į pirmą aukštąją Lietuvos muzikos instituciją – konservatoriją. J. Naujalis buvo pirmosios Lietuvoje dainų šventės 1924 m. rengėjas ir vyriausiasis dirigentas. Puoselėjo tautinę tapatybę ir vienijo visus, kurie jaučia meilę lietuviškai muzikai.

Kitas garsus lietuvių kompozitorius ir muzikos pedagogas – Juozas Gruodis, kuris muzikos mokėsi pas Miką Petrauską. Nuo 1899 m. vargoninkavo Raguvėleje, Utenoje, Mintaujoje ir Alantoje, kur vadovavo chorams. Juozas Gruodis buvo 1928 ir 1930 metų Lietuvos dainų šventės rengėjas bei dirigentas. J. Gruodžio kūriniai temperamentingi, spalvingos harmonijos dažnai siejasi su lietuvių liaudies melodika ir ypač su sutartinėmis. Naudodamas naujoviškus muzikos raiškos priemonių elementus, savo kūriniais praturtino dainų šventes. J. Gruodis reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos muzikinės kultūros puoselėjimo ir plėtojimo, o jo kūriniai dažnai skamba Dainų šventėse, įkvėpdami bendrystę bei tautinę dvasią.

Dar vieną ryškų pėdsaką Dainų šventės istorijoje paliko Lietuvos kompozitorius, dirigentas Konradas Kaveckas, kuris dirigavo Lietuvos dainų šventę 1946-1994 metais. Dar studijuodamas Prancūzijoje, Paryžiuje įkūrė lietuvių studentų ir darbininkų chorą. Kartu su Šv. Cecilijos draugija redagavo žurnalą „Vargoninkas“. Vėliau, 1940 m. su Jonu Bendoriumi įkūrė Vilniaus muzikos mokyklą. Lietuvos filharmonijos chore būdamas vyriausiu dirigentu dirigavo itin daug lietuvių kompozitorių kūrinių. K. Kavecko kūriniai vis dar dažnai girdimi Dainų šventėse, nes skatina puoselėti tautinę muziką.

Stasys Šimkus buvo Lietuvos kompozitorius ir dirigentas, kuris lankė kursus pas J. Naujalį. Labai mėgdavo dalyvauti lietuviškų vakarų veiklose, kuriose organizavo chorus bei koncertus. Muzikos žinias gilino Varšuvos muzikos institute, o vėliau Sankt Peterburgo konservatorijoje. Baigus konservatoriją vadovavo baltarusių bei lietuvių chorams. Lietuvių draugijos pasiūlymu išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas rinkti aukų nuo karo nukentėjusiems šelpti. Būdamas JAV įvairiuose miestuose būrė lietuvių chorus bei rengė koncertus. Grįžęs aktyviai dalyvavo Lietuvių meno kūrėjų draugijos veikloje bei Klaipėdoje įkūrė muzikos mokyklą. Stasys Šimkus buvo vienas pirmųjų dainų šventės dirigentų bei rengėjų. Stasio Šimkaus vokaliniai žanrai ne tik turėjo įtakos visai lietuvių dainos kultūrai, bet sujungė šimtus talentingų dalyvių ir dainų mylėtojų į vieną įspūdingiausių Lietuvos kultūros renginių.

Dainų šventės neįmanoma įsivaizduoti ir be chorų vadovų. Vienas žinomiausių chorų vadovų  – Leonas Kazimieras Ulevičius. L. K. Ulevičius jau atlikdamas karinę tarnybą buvo glaudžiai susijęs su muzika. Kariuomenėje L. K. Ulevičiui teko garbė vadovauti vyrų chorui bei groti styginiame orkestre. Grįžęs į Kazlų Rūdą ir palaikomas draugų, išvyko mokytis į J. Gruodžio muzikos technikumo stacionarą. Būdamas vos 24-ių, besimokydamas J. Gruodžio muzikos technikumo stacionare, 1959 m. pradėjo dalyvauti patriotinėje pogrindinėje jaunimo organizacijoje, kuri turėjo svarų tikslą – „<...> aiškinti Lietuvos žmonėms esamą politinę padėtį, gaivinti tautiškumą, skatinti juos atgauti prarastą laisvę ir nepriklausomybę iš rusiškų okupantų.“[1] Organizacijos susirinkimai vykdavo gamtoje, vis kitoje vietoje. Už dalyvavimą patriotinėje pogrindinėje veikloje buvo įskųstas ir pašalintas iš Kauno Juozo Gruodžio muzikos technikumo stacionaro. Šį muzikos technikumą baigė neakivaizdiniu būdu šiek tiek vėliau – 1967 metais. Po muzikos technikumo savo žinias gilino būtent muzikos kryptyje. L. K. Ulevičių dažnai buvo galima sutikti Dainų šventėse. Jis ruošė ne tik renginio repertuarą, bet buvo ir chorų vadovas.

[1] Janina Marijona Bartoševičienė ir Julija Benedikta Ulevičienė, Nutilo paukštis giesmininkas: Atsiminimai apie choro dirigentą, muzikos mokytoją ekspertą Leoną Kazimierą Ulevičių (Kaunas: leidykla LUTUTĖ, 2005), 10 psl.

Image

Leono Kazimiero Ulevičiaus 1997-09-05 moksleivių Dainų šventės vyriausiojo vadovo kortelė. Lietuvos mokyklos 600 m. jubiliejaus moksleivių Dainų šventei.

Leono Kazimiero Ulevičiaus pasaulio lietuvių Dainų šventės dalyvių vadovo kortelė 1994.

Image

Pirmoji Dainų šventė buvo finansuota pačių dalyvių lėšomis. Į pirmąją Dainų šventę jos dalyviai ir žiūrovai keliavo įvairiais būdais, o kai kurie šventę pasiekė net pėsčiomis. Antroji Dainų šventė, kuri įvyko 1928 m. Kaune, buvo skirta nepriklausomybės dešimtmečio minėjimui. Siekiant kelti chorų meniškumo lygį, daug pastangų dėjo žinomas kompozitorius bei dirigentas Juozas Gruodis. 1930 įvyko trečioji Dainų šventė, kuri buvo skirta 500-osioms Vytauto Didžiojo mirties metinėms. Trečiojoje Dainų šventėje dalyvavo dar daugiau chorų, o prie lietuvių chorų prisijungė ir chorai iš Rygos bei Mintaujos, katalikų jaunimo, stačiatikių metropolito chorai ir kiti.

Image

Vytauto Didžiojo garbei Dainų dienos vadovas (ir programa). Leidinį redagavo Liudas Gira. Įvadinį žodį parašė K. D. Balmontas. „Lietuvos Muzikos ir Dainos Centro” leidinys, 1930 m.

Image

Marijampolės valdžios Rygiškių Jono gimnazijos choras, dalyvavęs 1930 m. vykusioje trečiojoje dainų šventėje.  Nuotraukos averse yra fotografijos autoriaus antspaudas, reverse-tekstas įrašytas ranka.

Image

1920-1944 metais vyko regioninės dainų šventės, kurias rengė visuomeninės organizacijos – šauliai, pavasarininkai. Regioninės dainų šventės dažniausiai vyko Klaipėdoje ir Kaune, kiek rečiau Telšiuose, Marijampolėje bei Panevėžyje. Atgavus Vilniaus kraštą dainų šventė perkelta iš Kauno į Vilnių ir 1946 m. dainų šventė pirmą kartą įvyko Vilniuje. Kiekviena Dainų šventė prasidėdavo nuo „Tautiškos giesmės“ sugiedojimo.

1950-ųjų Respublikinė dainų šventė Vilniuje išsiskyrė tuo, kad dvi dienas vyko skirtingi renginiai – dainų ir šokių dienos. Pirmą kartą pasirodė jungtiniai vyrų, moterų ir vaikų chorai. Vėliau, 1955 m. vykusioje Dainų šventėje įvesta dalyvių kvota, rajonuose ir miestuose organizuotos dalyvių atrankos. Pirmą kartą greta pučiamųjų instrumentų orkestrų buvo surengti ir liaudies instrumentų orkestro pasirodymai, kurie sulaukė itin didelio publikos palaikymo. Po šių orkestrų pasirodymo imta masiškai gaminti liaudies muzikos instrumentus. Taip pat pradėtas leisti „Skambėk, daina“ laikraštis, kuris vėliau tapo vienu pagrindinių bei tradiciniu šios šventės leidiniu.

Sekanti Dainų šventė surengta 1960 metais. Į Dainų šventės renginio programą buvo įtraukti Vilniaus ir Kauno mėgėjų simfoniniai orkestrai. 1960 metais vykusiai Dainų šventei Vingio parke pastatyta speciali estrada. Ši estrada po stogu talpino 18-20 tūkst. choristų, kurių tarpe buvo ir moksleivių. Nuo 1955 metų pastebėta, kad didžiąją dalį šventės dalyvių būtent ir sudaro moksleiviai, o jų skaičius su kiekviena švente auga. 1964 metų dainų šventė buvo pavadinta „Respublikinė moksleivių dainų šventė“. Ši šventė skatino moksleivių įsitraukimą į kultūrinę veiklą. Geriausi moksleivių orkestrai ir chorai gaudavo galimybę pasirodyti regioninėse Klaipėdos, Marijampolės, Telšių, Panevėžio miestų ir rajonų moksleivių dainų šventėse.

Image

Dainų šventė Vilkaviškyje.

Image

Marijampolės mokinių dainų šventė. 1937 m. Nuotraukos reverse tekstas įrašytas ranka.

Image

1965 metais Dainų šventė turėjo reikšmingą posūkį – pasirodė chorai iš JAV. Chorams dirigavo geriausi Vilniaus, Kauno bei Klaipėdos miestų chorvedžiai. Ši Dainų šventė susilaukė didelio atgarsio, spaudoje pasirodė daugiau nei 60 straipsnių, reportažų, recenzijų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio spaudos. Antrajai Respublikinei moksleivių dainų šventei 1969 metais buvo ruošiamasi itin stropiai, nes buvo numatyta dalyvių kvota bei paskirtas privalomas repertuaras. Tik išmokę privalomą repertuarą galėjo dalyvauti atrankose ir vėliau atlikti programą Vilniuje. 1970 metais pirmą kartą vyko liaudies dainų ir ansamblių vakaras, kuris vėliau tapo tradicija, besikartojančia kiekvienoje Dainų šventėje. Dainų šventę papildė ir dalyvių eitynės į Vingio parką, kiekvienas regionas puošėsi savo tautiniais rūbais, su miesto herbais žygiavo Vingio parko link. Žmonių patogumui, maršrutas buvo skelbiamas iš anksto. Tokiu būdu prie eitynių buvo galima prisijungti bet kuriuo metu.

Respublikinėje dainų šventėje 1975 metais sulaukta begalė tarptautinių svečių iš įvairių pasaulio kampelių ir visi kalbėjo apie vykstančią Lietuvos dainų šventę. Chorai atliko Juozo Naujalio „Lietuva brangi“, kuri parašyta pagal Maironio eilėraštį. Eilėraštis tarsi kėlė „<...> Lietuvą iš sąstingio naujam valstybingumo etapui“.[2] 1980 metų Respublikinę dainų šventės struktūrą galima vadinti tradicine, ją sudarė ansamblių vakaras, dainų ir šokių dienos bei eitynės.

Pirmoji nepriklausomos valstybės dainų šventė įvyko 1990 m. Nors dainų šventė buvo organizuojama pakankamai sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis, labai jautėsi laisvų piliečių dvasia. Tiesa, 1994 m. Dainų šventės dainų diena vyko Kaune, Dainų slėnyje. Tai vyko norint paminėti 70-metį nuo pirmos Dainų šventės, kuri ir prasidėjo dainų diena.

[2] Autorius nežinomas. „Istorija“. Dainų šventė 2024, žiūrėta 2024 m. 03 mėn. 14 d. https://dainusvente.lt/istorija/

Ženkliukai

Image

Pirmosios Lietuvos Dainų šventės ženkliukas.

II-osios 1928 m. Dainų šventės Kaune ženkliukas.

Image
Image

1964 m. Respublikinės moksleivių Dainų šventės ženklelis.

Image

1964 m. Respublikinės moksleivių Dainų šventės ženklelis.

Image

1965 m. Dainų šventės ženklelis.

1975 m. Respublikinės Dainų šventės ženklelis.

Image
Image

1977 m.. Respublikinės moksleivių Dainų šventės ženklelis.

1980 m. Respublikinės Dainų šventės ženklelis.

Image
Image

„Respublikinė moksleivių Dainų šventės  1987 m. ženklelis.

Respublikinės Dainų šventės ženklelis.

Image
Image

1997 m. Moksleivių Dainų šventės ženklelis. Lietuvos mokykla 600.

1998 m. Pasaulio Lietuvių Dainų šventės ženklelis.

Image
Image

2004 m. Lietuvos dainų šventei 80 m. ženklelis.

Vyr. dirigentų juostelės

Image

1999 m. Dainų šventės vyr. dirigento juostelė.

Image

1999 m. Dainų šventės vyr. dirigento juostelė.

Dalyvių kortelės

Image
Image

 

Kauno miesto Dainų šventės dalyvio kortelė. Averse pavaizduotas gyvybės medis, Dainų švenčių simbolis–paukščiai. Reverse–atliekamų kūrinių repertuaras. 1995 m.

Image

2009 m. Lietuvos tūkstantmečio Dainų šventės kortelė „Amžių sutartinė“.

Image

Vėliavos

Image

Tamsiai mėlyno ir balto aksomo vėliava su centre siuvinėtu baltu balandžiu, aplink užrašas ,,Respublikinė moksleivių Dainų šventė" ir baltos žvaigždės.

Geltona aksominė vėliava su baltu išsiuvinėtu balandžiu ir užrašu ,,Respublikinė moksleivių Dainų šventė 1917-1977“.

Image
Image

Šviesiai mėlynos spalvos aksominė vėliava su baltais kraštais 3 šonuose, su baltu siuvinėtu balandžiu ir užrašu ,,Respublikinė moksleivių Dainų šventė 1917-1987".

 

Literatūros sąrašas:

1. „Istorija“. Dainų šventė 2024, žiūrėta 2024 m. 03 mėn. 14 d. https://dainusvente.lt/istorija/

2. „Unikalumas“. Dainų šventė 2024, žiūrėta 2024 m. 03 mėn. 15 d. https://dainusvente.lt/unikalumas/dainu-diena/

3. „Unikalumas“. Dainų šventė 2024, žiūrėta 2024 m. 03 mėn. 13 d. https://dainusvente.lt/unikalumas/sokiu-diena/#t

4. Bartoševičienė, Janina Marijona ir Julija Benedikta Ulevičienė, Nutilo paukštis giesmininkas: Atsiminimai apie choro dirigentą, muzikos mokytoją ekspertą Leoną Kazimierą Ulevičių (Kaunas: leidykla LUTUTĖ, 2005).

5. Jakelaitis, Vytautas. „Lietuvos dainų šventės“. Visuotinė lietuvių enciklopedija, žiūrėta 2024 m. 4 mėn. 20 d., https://www.vle.lt/straipsnis/lietuvos-dainu-sventes/

6. Rastenienė, Dalia, „Lietuvos Dainų šventės tradicija ir simbolizmas“. Muzikos barai, 5-6 (2007): 1-7psl.

Virtualią parodą parengė Lietuvos švietimo muziejaus rinkinio kuratorė Silvija Jankauskaitė