Birželio 28 d. minime visuomenės ir kultūros veikėjo, tautinio judėjimo dalyvio, publicisto Povilo Višinskio 150-ąsias gimimo metines!
Povilas Višinskis gimė 1875 m. birželio 28 d. Ušnėnuose, Kelmės rajone. Nuo 1886 m. mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje, vėliau aukštojo mokslo siekė Petrapilio (dabar – Sankt Peterburgas) universiteto gamtos fakultete. Dar studijų metais įsitraukė į aktyvią visuomeninę veiklą: rašė straipsnius, dalyvavo politiniame darbe, prisidėjo prie įvairių draugijų steigimo.
Grįžęs į Lietuvą, pradėjo mokytojauti Kurtuvėnuose, Šiaulių rajone. Vėliau kartu su Vladu Putvinskiu-Pūtviu ir Jonu Sabu organizavo draudžiamos lietuviškos literatūros platinimą.
1899 m. tapo pirmojo viešo lietuviško spektaklio – „Amerika pirtyje“ – režisieriumi ir to paties spektaklio aktoriumi (suvaidino pagrindinį Bekampio vaidmenį).
Nuo 1900 m. dirbo laikraščio „Varpas“ redakcijoje, o 1905 m. buvo paskirtas leidinio „Vilniaus žinios“ redaktoriumi. 1906 m. redagavo pirmąjį „Lietuvos Ūkininkas“ numerį.
P. Višinskis aktyviai veikė ir „Lietuvos žiburėlio“ draugijoje – rėmė mokinius, studentus, rūpinosi jų išsilavinimu.
Be įvairių publikacijų spaudoje, P. Višinskis aktyviai rašė ir kitus leidinius. Vienas iš svarbiausių jo darbų – „Mažas elementorius arba skaitymo ir rašymo mokslas“, pirmą kartą išleistas 1905 metais. Svarbūs ir kiti autoriaus parašyti nedidelės apimties leidiniai – „Kas tai yra konstitucija“ ir „Žmogaus tiesos“.
1905 m. kartu su bendražygiais jis įkūrė knygų leidimo bendrovę „Šviesa“. Be to, P. Višinskio paskatinti rašytojo kelią pasirinko tokios iškilios asmenybės kaip Žemaitė, Šatrijos Ragana, Lazdynų Pelėda, Jovaras ir kiti.
Dėl savo nuopelnų ir nenuilstamo darbo tautos labui P. Višinskis buvo vadinamas lietuvybės apaštalu, idealistu ir aukštos kultūros asmenybe, kurios širdyje nuolat liepsnojo pasiaukojimo ir atsidavimo tautai ugnis.
P. Višinskis mirė 1906 m. balandžio 23 d. Berlyne. Palaidotas Rasų kapinėse, Vilniuje.
Informaciją parengė Lietuvos švietimo muziejaus muziejinės veiklos kuratorė Karolina Jociūtė