Šiemet Rokiškio miestas švenčia 525-ąjį gimtadienį!
Pirmą kartą Rokiškio vardas buvo paminėtas 1499 m. rugsėjo 21 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio privilegijoje, suteiktoje Jurgiui Astikaičiui dėl girios kirtimo prie Livonijos sienos.
Šia proga Rokiškio krašto muziejus inicijavo akciją, kuria pakvietė Lietuvos muziejus savo fonduose paieškoti eksponatų, susijusių su Rokiškiu.
Prie šios iniciatyvos prisijungė ir Lietuvos švietimo muziejus, kuris pasidalijo dviem fotografijomis.
Mokytojų kursai pradėti rengti 1919 m., kai rugsėjį patvirtinti pradinių mokyklų mokytojų rengimo kursų įstatai. Įstatai pakoreguoti 1921 m., kai Švietimo ministerija paskelbė mokytojų kursų rengimo taisykles. Mokytojų kursus vedė žymūs to meto pedagogai – M. Biržiška, A. Busilas, J. Norkus, A. Purėnas, V. Ruzgas. Atskirų dalykų dėstymo kokybei kelti buvo organizuojami skirtingi mokytojų kursai, tad pedagoginiai darbo kursai pradinių klasių mokytojams nemažai prisidėjo prie mokytojų kvalifikacijos kėlimo biologijos, matematikos, medžio darbų, kartonažo ir kitose srityse. Kursai buvo rengiami skirtinguose Lietuvos miestuose – Kaune, Šiauliuose, Marijampolėje, Telšiuose, o 1927 m. surengti ir Rokiškyje. 1927 m. Rokiškyje organizuotus biologijos kursus vedė Vincas Ruzgas, kuris taip pat buvo Pedagoginio muziejaus (dabar Lietuvos švietimo muziejaus) įkūrėjas ir ilgametis direktorius.
Pedagoginiai darbo kursai pradinių mokyklų mokytojams Rokiškyje 1927 m. Prie lentos stovi dėstytojas Vincas Ruzgas, fotografija.
Atgavus Lietuvos nepriklausomybę švietimo sistemai skirta itin daug dėmesio. Valstybė rūpinosi mokymo programomis, mokyklomis, o svarbiausia mokytojų rengimu, jų kvalifikacijos kėlimu. Gimnazijose mokytojais dirbo žinomi to meto šviesuoliai, siekę savo žinias ir patirtį perduoti jaunajai kartai. Fotografijoje Rokiškio gimnazijos (dabar Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos) mokytojai XX a. 3 deš. I-oje eilėje iš kairės į dešinę: kunigas Martynas Jonaitis, greta jo agronomas Jonas Čeičys ir Jonas Janulionis su muzikos mokytoju Matu Milakniu. II-oje eilėje iš kairės į dešinę: lietuvių kalbos mokytojai Adelė ir Stasys Naginskai, istorijos mokytojas Juozas Petrulis ir vokiečių kalbos mokytojas Juozas Šukys. Centre Stanislava Landsbergytė ir svečias – Vilhelmas Storosta-Vydūnas.
Rokiškio gimnazijos mokytojai XX a. 3 deš., fotografija
Informaciją parengė Lietuvos švietimo muziejaus rinkinio kuratorė Silvija Jankauskaitė