25 spalio, 2020

Paprastasis kvietys (Triticum vulgare L.) – iš kviečio grūdų gaunamas krakmolas naudojamas kaip pagalbinė medžiaga gaminant vaistus (milteliai, pasta, tabletės). Vertingas kviečių daigų aliejus turi daug nesočiųjų riebalų rūgščių ir vitamino E. Kviečių sėlenos, kaip priedas į vonią, lengvina niežėjimą ir šlapiavimą sukeliančius odos negalavimus.

Spelta (Triticum spelta L.) – šioje grūdinėje kultūroje gausu baltymų, angliavandenių, tirpių ir netirpių skaidulinių medžiagų, amino rūgščių, nesočiųjų riebalų rūgščių, taip pat mineralų: niacino, magnio, tiamino, vario, mangano ir B grupės vitaminų, kurie padeda kontroliuoti medžiagų apykaitą. Gausu mukopolisacharidų, kurie gerina kraujotakos funkcijas ir stiprina imuninę sistemą, felinanalino, atsakingo už hormono adrenalino gamybą, ir triptofano, kuris skatina seratonino – geros nuotaikos hormono – gamybą organizme. Spelta turi puikiai subalansuotą riebalų ir poli-nesočiųjų riebalų rūgščių kiekį. Kartu su vertingomis skaidulinėmis medžiagomis, šios medžiagos padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.Riebalų rūgštys yra būtinos žmogaus organizmo nervinei sistemai – jos padeda užkirsti kelią stresui, depresijai, išsekimui.

Vienagrūdis kvietys (Triticum monococcum L.) – iki 50% daugiau baltymų nei paprastuose kviečiuose. Juose yra egzogeninių amino rūgščių, tokių kaip fenilaninas, tirozinas, metioninas ir izoleucinas, kurių organizmui reikia tinkamam nervų sistemos funkcionavimui, tačiau jis pats nesugeba jų gaminti. Be to, tai yra mikro ir makro elementų, tokių kaip magnis, geležis, cinkas ir manganas, šaltinis. Kviečių privalumas yra ir didelis karotinoidų kiekis, teigiamai veikiantis regėjimą. Nors šiuose kviečiuose yra nemažai glitimo, yra nuomonių, kad netoleruojantys žmonės gali rinktis vienagrūdžius produktus. Tyrimai rodo, kad celiakiją sukeliantys gliadinai vienagrūdžiams kviečiams nėra tokie toksiški, kaip paprastiems kviečiams.

Sėjamoji aviža (Avena sativa L.) –  aviža pirmiausiai yra maisto produktas, mažinantis didelį cholesterolio kiekį. Avižų dribsnių gleivės padeda sergant viduriavimo ligomis, kaip naminė priemonė „žalių avižų“ pavidalu vartojama nuo išsekimo, podagros ir reumato. Avižų šiaudų dedama į vonią, jie tinka nuo odos uždegimo ir ligų, taip pat niežulio, podagros ir reumato.

Image