Startuoja naujas projektas „Istorijos kvapai“ ir paroda „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“
31 sausio, 2024

Nuotraukos autorius: Jolanta Cinaitienė

Lietuvos švietimo muziejus pristato naują įgyvendinamą projektą „Istorijos kvapai“!

 

2024 m. balandžio 5 dieną bus atvertos durys į pirmą kartą Lietuvoje tokia forma pristatomą, Lietuvos švietimo muziejaus ir parfumerės Jolantos Cinaitienės bendromis pastangomis sukurtą, parodą  „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“.

 

Paroda pakvies lankytojus leistis į kelionę laiku bei intymią pažintį su garsiomis istorinėmis asmenybėmis: Kleopatra, Avicenu (Ibn Sina), Vengrijos karaliene, Barbora Radvilaite, Mumtaz Mahal, Liudviku XIV, Marija Antuanete , Napoleonu. Kartu leidęsi į šią unikalią patirtį, lankytojai susipažins ne tik su išskirtinėmis istorinėmis asmenybėmis, bet ir skirtingais laikmečiais, jų realijomis bei istorinių įvykių įtaką Lietuvos kultūros raidai.

 

Paroda rengiama pasitelkiant atminties muziejų ekspozicijose dar retai naudojamą raiškos formą – kvapus, kuriais bus perteikta skirtingų epochų kultūra, estetikos suvokimas. Parodos kuratorė, parfumerė J. Cinaitienė, ne vienerius metus tyrinėjo įvairius istorinius šaltinius, kuriuose aprašomi aukštuomenės atstovų įpročiai, asmeninės higienos ritualai, analizavo rašytinius dokumentus iliustruojančius kvepalų ingredientų raidą ir madas. Įkvėpta vaizduotėje gimstančių istorinių asmenybių portretų, parfumerė pasiryžo atkurti skirtingų laikmečių kvepalus. Ruošdamasi projektui, parfumerė susidūrė ir su iššūkiais, kadangi kvepalų receptai visais laikais buvo kūrėjo gamybine paslaptimi. Daugeliu atveju informacija apie kvepalų tikslias sudėtis – labai ribota, tačiau visais atvejais pavyko rasti konkrečiai epochai būdingų bei tuo metu naudotų kvepalų ingredientų sąrašus, kvapų išgavimo būdus ir kvepalų formas. Remiantis šiomis žiniomis ir naudojant natūralias botanines medžiagas, buvo kuriami istoriniai kvepalai.

 

Na, o viename muziejuje netikėtai radus tikslią receptūrą, parfumerei pavyko atkurti vienos istorinės asmenybės autentiškus kvepalus! Smalsu, kuri tai asmenybė? Atsakymą sužinosite jau greitai – 2024 m. balandžio 5 dieną!